Bielersee

Bielersee je jezero v západním Švýcarsku. Spolu s jezerem Morat a Neuchâtelským jezerem je jedním ze tří velkých jezer v regionu Jura ve Švýcarsku. Leží přibližně na jazykové hranici mezi německy a francouzsky mluvícími oblastmi.

Jezero je dlouhé 15 km a široké až 4,1 km. Jeho plocha je 39,3 km², maximální hloubka 74 m. Jezero se nachází v nadmořské výšce 429 m.

Povodí jezera Bielersee má rozlohu přibližně 8 305 km². Voda v jezeře zůstává v průměru 58 dní. Hlavními přítoky jsou řeky Aare a Zihl/Thielle vytékající z Neuchâtelského jezera, Twannbach odvádějící vodu ze surplombujícího prvního pohoří Jury a Suze odvádějící vodu z Vallon de St. Imier. Řeka Aare byla do jezera přesměrována v roce 1878, aby se zabránilo zaplavení nedaleké oblasti zvané „Seeland“, a odvádí vodu z jezera dolů do Bürenu současně vybudovaným kanálem. Hladinu všech tří jezer reguluje hráz postavená napříč kanálem, v Portu.

Největšími sídly na březích Bielersee jsou dvojjazyčné město Biel/Bienne a jeho sesterské město Nidau, obě ležící na severním konci. Turisticky atraktivní je ostrov sv. Ostrov se nachází nedaleko města Erlach/Cerlier. Na ostrově kdysi strávil několik měsíců Jean-Jacques Rousseau.

Jedním z hlavních oborů podnikání v oblasti je hodinářský a přidružený mikrotechnický průmysl. V oblasti mají své provozovny a sídla světoznámé hodinářské značky, včetně skupiny Swatch a výroby strojků Rolex. Hladina jezera je nejníže položeným místem kantonu Neuchâtel.

Odkaz na WikipediiNapsat komentář