Zaan

Zaan

Zaan je malá řeka v provincii Severní Holandsko na severozápadě Nizozemska a název okresu, kterým protéká. Řeka byla původně bočním ramenem zálivu IJ a protéká v délce 13,5 km obcemi Zaanstad („město Zaan“). Wormerland severně od Amsterdamu, od West-Knollendamu na severu po Zaandam na jihu, kde se vlévá do IJ.

Podle řeky je pojmenována obec Zaanstad a několik měst podél Zaanu: Zaandam se jmenuje Koog aan de Zaan, Westzaan, Oostzaan, Zaandijk a město Zaandam. Řeka protéká také kolem Zaanse Schans, vesnice s historickými větrnými mlýny a domy. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Nizozemsku.

Okres Zaan

Oblast, kterou řeka protéká, se nazývá okres Zaan (nizozemsky Zaanstreek. Zahrnuje obce Zaanstad, Oostzaan a většinu Wormerlandu.

V období holandského zlatého věku v 17. století byl okres Zaan posetý větrnými mlýny s různými funkcemi. Často je považován za jednu z prvních industrializovaných oblastí na světě. K již tak značnému počtu mlýnů na mouku se například od roku 1592 přidaly „dřevěné mlýny“ na řezání dřeva. Od roku 1600 „konopné mlýny“ na získávání vláken ze lnu a konopí. Od roku 1601 olejny na drcení olejnatých semen a „malírny“ na výrobu barviv a barev. Krátce nato papírny na výrobu papíru. V polovině 17. století se podél řeky nacházelo přibližně 900 větrných mlýnů. Z nichž některé se dodnes dochovaly, zejména v Zaanse Schans.

Okres Zaan je i nadále silně industrializovanou oblastí s mnoha továrnami, zejména v okolí města Zaandam. V okrese Zaan byla založena řada významných nizozemských společností, například Ahold a Verkade.

Dialekt, kterým se v oblasti Zaan mluví, je známý jako Zaans. Má určité podobnosti se západofríským dialektem.

Francouzský impresionistický malíř Claude Monet pobýval v Zaandamu v létě roku 1871 a vytvořil sérii 24 obrazů zaanské čtvrti, přičemž svému příteli Camillu Pissarrovi napsal, že „je tu dost obrazů na celý život. Monet se do zaanské čtvrti vracel malovat při návštěvách Nizozemska v následujících letech.

Název fotbalového klubu AZ se sídlem v Alkmaaru je zkratkou pro Alkmaar Zaanstreek.

Odkaz Wikipedie
Koupací sudNapsat komentář