Zwarte Meer

Zwarte Meer (Černé jezero) se nacházi na břehu jezera v Nizozemsku na hranici provincií Flevoland a Overijssel, že se odděluje od Ketelmeer u přehrady Bellows Ramspol. Jezero se vytvořilo v roce 1956 při stavbě Flevopolderu. Je to mělké. Kromě kanálů používaných pro navigaci hloubka dosahuje pouze jeden až dva metry. Podél pobřeží a kolem Bird Island jsou některé rákosové postele. Plocha jezera je 17 km².

Původ

Zwarte Meer vzniklo ve 40. letech 20. století, kdy se západně od něj vybudoval Noordoostpolder. Jezero má rozlohu 1700 hektarů. Patří do oblasti Randmeren Noord v povodí IJsselmeer (další dvě jezera jsou Ketelmeer a Vossemeer). Zwarte Meer obklopují čtyři obce ve směru hodinových ručiček: Noordoostpolder (provincie Flevoland), Steenwijkerland, Zwartewaterland a Kampen (tyto tři oblasti jsou v provincii Overijssel). Jezero se vlévá do Ketelmeer západním směrem přes Ramsgeul u jezu v Ramspolu, do Kadoelermeer severovýchodním směrem a do Zwarte Water jihovýchodním směrem přes Zwolse Diep. Zwarte Meer lze charakterizovat jako poměrně mělké. Kromě plavebních drah, které využívá lodní doprava, není jezero hlubší než jeden až dva metry. Tvoří ji převážně otevřená voda. Podél pobřeží a kolem Vogeleilandu se místy rozprostírají rozsáhlé rákosové porosty.

Přírodní památky jezera Zwarte Meer

Část Zwarte Meer (283 ha) spravuje Vereniging Natuurmonumenten, především pobřežní zóny. V zájmu ochrany vzácné květeny čejky chocholaté kosí a pase lužní porosty společnost Natuurmonumenten. V rákosinách se vyskytují tito hnízdící ptáci: břehule, bahňák, rákosník velký a volavka nachová. Část rákosu se každoročně kosí jménem Natuurmonumenten. Tímto způsobem si rákos zachovává svou pevnost, takže jej ptáci mohou využít ke stavbě hnízd.

Odkaz WikipedieNapsat komentář