Grevelingen (Niederlande)

Grevelingenje jezero a bývalý paže na moře se nachází v jihozápadní části Nizozemska . Nachází se mezi ostrovy Goeree-Overflakkee a Schouwen-Duiveland a tvoří hranici mezi Jižním Holandskem a Zeelandem. Před uzavřením se tomuto dřívějšímu vstupu do Severního moře říkalo Grevelingen. Grevelingenmeer je hlavně určené pro turistiku a vodní sporty. Plocha jezera je 110 km², délka 23 km a šířka 10 km.

Součástí Delta Plan prací se Grevelingen se uzavřel a izolován z mořského dna stavbou na Grevelingendam přehrad na východě (dokončena v roce 1965 a Brouwersdam na západě (dokončena v roce 1971 ). Hladinu soli udržuje Brouwerssluis , plavební komora v Brouwersdamu , která zásobuje jezero mořskou vodou. V Grevelingenmeeru je několik písečných břehů . Vody tohoto jezera s mořskou vodou stagnují. V období horka chybí kyslík a život umírá, tento jev je rok od roku zdůrazňován. O návratu k odlivu se mělo rozhodnut v roce 2019. Vyžadovala se práce po dobu čtyř let a mohlo se vše dokončit v roce 2022.

Zeměpis jezera Grevelingen

Grevelingen leží mezi ostrovy Schouwen-Duiveland (provincie Zeeland) a Goeree-Overflakkee (provincie Jižní Holandsko). Na západní straně, směrem k Severnímu moři, Grevelingen uzavírá Brouwersdam, na východní straně, směrem k Oosterschelde, Grevelingendam. V Bruinisse se vybudovalo zdymadlo pro lodní dopravu do Oosterschelde.

Příroda

V zájmu přírody, aby voda v Grevelingenu zůstala slaná. Proto se v Brouwersdamu nachází zdymadlo Brouwerssluis, které je s výjimkou 30 dnů od září do prosince otevřeno v obou směrech po celý rok. V důsledku toho se v Grevelingenském moři občas pozorujou tuleni a dokonce i sviňuchy obecné (Phocoena phocoena), které loví sledě.

Po znovuotevření Spuisluiské plavební komory v přehradě Grevelingen, která byla uzavřena od roku 1987 a v roce 2017 byla rovněž rozšířena a upravena, je nyní k dispozici spojení mezi východní Šeldou a Grevelingen, a to jak při přílivu, tak při odlivu na východní Šeldě. Výměna vody probíhá v obou směrech poprvé od roku 2017 a měla by přispět ke zlepšení kvality vody v jezeře Grevelingen.[1] Jezero je významnou přírodní rezervací.

Odkaz WikipedieNapsat komentář