Komské jezero

Comské jezero, též Komské jezero (italsky Lago di Como) je fjordovité jezero v severní Itálii v Alpách, jež se v podobě vidlice „Y“ rozdvojuje k jihu (Lago di Lecco). Má rozlohu 146 km² a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě. Leží v nadmořské výšce 198 m. Nachází se na území provincií Como a Lecco v Lombardii. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii. Je bohaté na ryby. Protože je (podle různých zdrojů) nadmořská výška hladiny 197–198 m a největší hloubka činí 410–425 m, jde tedy u tohoto jezera o tzv. kryptodepresi (dno pod úrovní mořské hladiny).

Komské jezero

Jeho břehy jsou většinou prudké a skalnaté. Na východní a severozápadní straně je sevřeno poměrně vysokými horskými masivy Alp (Monte Legnone, 2 609 m). Leží v místech, kde se v minulosti posunoval Addský ledovec a u Alta Brianza se rozděluje na dvě části. Jezero na severu začíná u města Colico a na jihu končí jihozápadní rameno u města Como a jihovýchodní rameno u města Lecco. Délka břehů činí přibližně 160 km. Comským jezerem protéká řeka Adda (levý přítok řeky Pád). Vlévá se do jezera u Colica a odtéká u Lecco. Do jihozápadního ramene žádný významný přítok nevtéká. Druhým nejvýznamnějším přítokem je řeka Mero, přitékající z jezera Lago di Mezzola.

Díky mírnému podnebí v okolí roste bohatá vegetace. Komské jezero je vyhledávaný turistický cíl s množstvím lázeňských míst a parků. Na jezeře je rozvinuté rybářství (pstruh, síh, kapr) a místní lodní doprava. Existuje lodní spojení mezi městy Varenna, Menaggio a Bellagio.Napsat komentář