Pyhaselka

Pyhaselka

Pyhaselka je velké jezero ve východním Finsku, nejsevernější jezero jezerní soustavy Saimaa. Jeho nadmořská výška je 74-78 metrů nad mořem.

Zeměpis

Vodní plocha jezera Pyhaselka činí více než 361,1 km² (podle rozlohy je dvanáctým největším jezerem ve Finsku). Jezero se nachází v provincii Severní Karélie. Největší osadou na jezeře je Joensuu a dalšími osadami na jezeře jsou Niittulahti, Niva, Liperi a Räakküla. Ze severovýchodu se do jezera vlévá řeka Pielisjoki, která pramení v jezeře Pielinen, a ze severu do jezera ústí kanál, který byl vykopán v 19. století, aby přivedl vodu z jezera Höytäinen. Na jezeře se nachází více než 300 ostrovů, z nichž největší jsou dvojice ostrovů Tikansaari (146 ha a 90 ha), Pesolansaari (289 ha), Suursaari (324 ha) a Matinsaari (146 ha).

Ekologie jezera Pyhaselka

Kvalita vody v jezeře se řadí mezi uspokojivou až dobrou (2013). Hlavními znečišťujícími látkami jsou odpadní vody z osad ležících na pobřeží, zemědělské splachy a činnost celulózky a papírny v Uimaharju, ale v poslední době se kvalita vody zlepšila díky nové čističce v Kuhasalo (Joensuu) a téměř úplnému zastavení plavení dřeva na řece Pielisjoki. V oblasti jezera se nacházejí dvě chráněné přírodní oblasti: Orivesi/Archipelago Pyhäselkä a Joki-Hautalampi.

Na jezeře jsou oblíbené jachtařské trasy. V zimě (únor-březen) se na jezeře vyskytuje nejméně 60 km běžeckých a bruslařských tratí. V létě se v osadách otevírají pláže.

Na jaře 1965 se na ledě jezera a v jeho okolí natáčely scény oscarového filmu Doktor Živago s Omarem Sharifem v hlavní roli.

Zvířata žijící na jezeře Pyhaselka

Jezero je významným hnízdištěm ptáků (rybák říční, ledňáček říční, břehule říční) a hnízdištěm lachtana saimského (v oblasti Orivesi/Archipelago Pyhäselkä v jihovýchodní části jezera).

Odkaz Wikipedie
Koupací sudNapsat komentář