Prášilské jezero

Prášilské jezero (Stubenbacher See) je karové ledovcové jezero na Šumavě v České republice. Má rozlohu 3,7 ha a je hluboké maximálně 15 m. Nachází se v ledovcovém karu a je hrazeno 9 m vysokým valem žulových balvanů a dvěma staršími morénovými valy.

Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. a je asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Pobřeží Prášilskému jezeru

Na hrázi je kamenný pomník studenta O. Kareise, který se tu utopil v roce 1927. Nad Prášilským jezerem se vypíná hora Poledník, na níž byla v roce 1998 veřejnosti zpřístupněna rozhledna.

Vodní režim

Je jedním z pěti českých šumavských ledovcových jezer. Leží na východním výběžku hory Poledník (1.315 m). Nachází se v ledovcovém kotli a je hrazeno 9 m vysokým valem žulových balvanů a dvěma staršími morénovými valy. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do řeky Křemelné, a dále pak do Otavy, Vltavy a Labe. Pod Prášilským jezerem se nachází tzv. Stará jímka – bažinatá kotlina a pozůstatky dnes již zarostlého jezera.

Historie Prášilského jezera

V roce 1927 zde utonul student Ottokar Kareis, který podcenil hloubku. Tuto událost připomíná kamenný pomník na hrázi jezera. Tragická událost podle příběhu chudé dívky z dřevařské rodiny, se svým milencem, a společnou dcerkou utopila, kvůli svatby která se neuskutečnila z rozdílných původů. Nedlouho po tragédii tady skoncoval se svým životem i dívčin ztrápený otec. Dívka se zde v podobě Jezerní panny prý zjevuje dodnes.

Doprava k jezeru

K jezeru se dostanete z Prášil po červené turistické značce (5 km).

Odkaz wikipedieNapsat komentář