Severn

Řeka Severn je s délkou 220 mil (354 km) nejdelší řekou Velké Británie. Je také řekou s nejobjemnějším průtokem vody v celé Anglii a Walesu, s průměrným průtokem 107 m3/s v Apperley v hrabství Gloucestershire.

Pramení v Kambrijském pohoří ve středním Walesu v nadmořské výšce 610 m n. m. v masivu Plynlimon, který leží poblíž hranice mezi Ceredigionem a Powysem u města Llanidloes. Řeka dále protéká hrabstvím Shropshire, Worcestershire a Gloucestershire. Na jejím toku leží hrabství Shrewsbury, Gloucester a město Worcester.

Hlavními přítoky Severnu jsou Vyrnwy, Tern, Teme, Warwickshire Avon a Worcestershire Stour.

Obvykle se má za to, že řeka končí a ústí začíná za druhým přechodem přes Severn mezi Severn Beach v hrabství South Gloucestershire a Sudbrookem v hrabství Monmouthshire.

Etymologie a Mytologie

Předpokládá se, že jméno Severn pochází z britského *sabrinā, možná ze starší formy *samarosina, což znamená „země letního úhoru“. Jméno je ve 2. století zaznamenáno v latinizované podobě Sabrina.

Velšská podoba jména je Hafren, poprvé zaznamenaná v Historia Regum Britanniae z 12. století. V Miltonově masce Comus z roku 1634 je Sabrina nymfou, která se utopila v řece. Ve Shrewsbury se nyní nachází socha Sabriny v zahradách Dingle v lomu a také kovová socha vztyčená v roce 2013.

Divoká příroda Severnu

Břehy ústí jsou také významným potravním stanovištěm bahňáků, zejména v národní přírodní rezervaci Bridgwater Bay a v rezervaci Slimbridge Wildfowl Trust. V dolní části ústí se nachází také stanoviště říčních břidlic, které je pozoruhodné populací ohroženého pěticípého berneška.

Řeka je součástí Severn-Trent flyway, trasy, kterou stěhovaví ptáci využívají k přeletu Velké Británie.

Odkaz wikipedieNapsat komentář