Neuchâtelské jezero

Neuchâtelské jezero (Neuenburgersee) je jezero v západním Švýcarsku u jihovýchodního úpatí Jury. Leží na území kantonů Neuchâtel, Fribourg, Vaud a Bern. Je to největší jezero, které leží celé ve Švýcarsku. Má rozlohu 217,9 km². Je 38,3 km dlouhé (ze severovýchodu na jihozápad) a maximálně 8,2 km široké. Dosahuje maximální hloubky 153 m. Objem vody je 14 km³. Rozloha povodí je 2670 km². Leží v nadmořské výšce 432 m.

Západní břehy jsou hornaté a srázné, zatímco východní jsou mírně skloněné. Je spojené průtokem s Bielským jezerem (francouzsky Lac de Bienne), ze kterého je odtok do řeky Aary (povodí Rýnu). Hlavní přítoky jezera jsou řeky La Thielle, La Mentue a L’Areuse a kanál Canal de la Broye z Murtenského jezera. Zamrzá pouze výjimečně, během nejtvrdších zim. Na Neuchâtelském jezeře je rozvinutá místní lodní doprava. Na jezeře leží městao Neuchâtel, Yverdon-les-Bains a Grandson a na jižním břehu leží město Estavayer-le-Lac.

Historie Neuchâtelského jezera

Neuchâtelské jezero bylo navštěvováno pravěkým člověkem, o čemž svědčí pozůstatky (místo, kde se nachází letovisko Auvernier a archeologické muzeum Laténium), kde byly nalezeny i kosti medvěda hnědého a bobra evropského (dva druhy, které byly tehdy v Evropě téměř všudypřítomné). Jezero lemuje několik megalitických památek, jako je zarovnání Clendy a menhiry Gorgier, Grandson, Saint-Aubin-Sauges a Vauroux, a také impozantní erární blok, Manželský kámen.

Když se objevují první švýcarská města, Mont Vully, což bylo rozsáhlé opevněné území o rozloze asi 50 hektarů vybudované kolem roku 120 př. n. l., kontrolovalo jezera Morat a Neuchâtel, zatímco oblast La Tène zůstala téměř neobsazená. Dnešní Yverdon-les-Bains se nacházel na bariérovém ostrově na druhé straně jezera, místě menšího osídlení (3 až 4 hektary), které bylo obýváno od 4. století př. n. l. a později v roce 80 př. n. l. opevněno dlouhým a pevným valem s čelními kůly (podobně jako Vully), než se toto oppidum (Eburodunum) v prvních stoletích n. l. stane vicus.

Koupací sudNapsat komentář