Lucernské jezero

Lucernské jezero (Vierwaldstättersee) také nazývané Čtyřkantonální jezero, Čtyřkantonové jezero nebo Jezero čtyř lesních kantonů je jezero u úpatí Alp ve Švýcarsku. Nachází se v mezihorské tektonické propadlině, jejíž dno bylo vyplněno starým ledovcem. Jezero je pojmenováno podle čtyř kantonů na jejichž území zasahuje. Jsou to Lucern, Unterwalden (dnes rozdělený na Nidwalden a Obwalden), Schwyz a Uri. Má rozlohu 113,8 km². Je 38 km dlouhé. Dosahuje maximální hloubky 214 m. Rozloha povodí je 1831 km². Leží v nadmořské výšce 434 m.

Lucernské jezero

Lucernské jezero se skládá ze čtyř částí, které jsou navzájem propojeny úzkými průlivy (šířka do 1 km). Hlavní části jsou Luzerner Bucht, Küssnachter Bucht, Alpnachersee a Urnersee se zátokami Horw, Stansstad, Weggis, Buochs a Gersau. Délka pobřeží je 115 km. Na jezeře se nachází ostrov Altstatt (3 198 m²) naproti městečku Meggen. Přes jezero protéká řeka Reuss (přítok Aare, povodí Rýnu). Další přítoky jsou Sarner Aa, Engelberger Aa a Muota. Ke zvýšení hladiny (průměrně o 0,8 až 1 m) dochází v létě, kdy do jezera přitéká voda z tajících alpských ledovců.

Lucernské jezero má kvalitu pitné vody. Teplota vody je v létě 22 °C a v zimě 5 °C. Na jezeře je rozvinuté rybářství (pstruh obecný). V roce 1601 po zemětřesení se na jezeře vytvořila tsunami. Na břehu leží města Lucern, Küssnacht am Rigi a Brunnen. Na jezeře je rozvinutá místní lodní doprava. Ve střední části funguje automobilový trajekt.

Koupací sud