Narew (Narew)

Narew je řeka v Polsku (Podleské, Mazovské vojvodství) s prameny v Bělorusku (Brestská oblast). Je pravým přítokem Visly. Její délka činí 484 km (z toho 448 km v Polsku). Povodí má rozlohu 75 200 km².

Narew

Průběh toku

Narew pramení na severovýchodě Bělověžského pralesa v Bělorusku v části zvané Divoké bahno. Teče zalesněnou a většinou bahnitou a bažinatou rovinou často v několika rovnocenných korytech.

Přítoky Narewu

Přítoky jsou Biebrza, Bug, Gać, Narewka, Niewodnica, Omulew, Orlanka, Orz, Orzyc, Pisa, Rozoga, Ruż, Ślina, Supraśl, Szkwa, Wkra.

Etymologie

Název řeky pochází z protoindoevropského kořene *nr spojeného především s vodou (srovnej Neretva, Neris, Ner a Nur) nebo z litevského slovesa nerti spojeného především s potápěním a povodní.

Osídlení

Narew protéká městy a obcemi Suraż, Uhowo, Łapy, Tykocin, Wizna, Łomża, Nowogród, Ostrołęka, Różan, Pułtusk, Serock, Nowy Dwór Mazowiecki, Modlin.

Vodní stav

Zdroj vody je převážně sněhový. Průměrný dlouhodobý průtok při ústí do přehradní nádrže na soutoku s Bugem (Zalew Zegrzyński) je 130 m³/s a při ústí do Visly 328 m³/s. Nejvyšší vodnosti dosahuje na jaře a nejmenší v létě. Při povodních se hladina zvyšuje o 4 až 6 m. Narew zamrzá na konci prosince a rozmrzá v polovině března. Průměrná délka trvání ledové pokrývky je 80 dní.

Využití Narewu

Tok řeky Narew na dolním toku reguluje přehradní nádrž Zalew Zegrzyński pod soutokem s Bugem. hráz a hydroelektrárna se nacházejí u města Dembe. Řeka je splavná na dolním a středním toku. Přes svůj přítok Biebrzy a její přítok Netty, Augustovský kanál a Augustovská jezera a řeku Czarna Hańcza je spojena s povodím Němenu. Po řece se splavuje dřevo.

Odkaz wikipedie

Koupací sudNapsat komentář