Śniardwy

Śniardwy je největší jezero v Polsku, leží ve Varmijsko-mazurském vojvodství, v Mazurském pojezeří, v oblasti Velkých mazurských jezer. Jezero vzniklo zatopením prohlubně, vzniklé po rozpuštění ledovce. Jezero má plochu 114 km², délku 22,1 km, šířku 13,4 km, maximální hloubku 23,4 m a střední hloubku 6,5 m. Leží v nadmořské výšce 117 m.

sniardwy

Dno Śniardwy

Dno jezera je pokryto velkými balvany, které se skrývají pod hladinou a ztěžují plavbu.

Pobřeží

Pobřeží je členité, pokryté borovicovými lesy nebo bažinaté. Z mnohých zátok se dvě na jihu nazývají jezery Warnołty i Seksty.

Ostrovy Śniardwy

Má 8 ostrovů, největší z nich jsou Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Pajęcza a Kaczor.

Vodní režim

Jezero je spojeno s jezery Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskim, Roś, Białoławki, Tyrkło. Śniardwy na jihu a jezero Mamry na severu jezerní oblasti se spojují systémem jezer a kanálů, které dohromady tvoří Velká mazurská jezera. Z jezera odtéká řeka Pisa do Narewu (povodí Visly).

Využití

Śniardwy mají rozvinuté rybářství, lodní doprava a vodní turistika.

Vlastnosti vody

Zamrzá na tři měsíce.

Historie Śniardwy

Śniardwy vznikly ústupem ledovcového příkrovu a odtokem povodňových vod, které vznikly v důsledku tání ledu před ustupujícím ledovcem. Mezi osm ostrovů patří: Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Wyspa Pajęcza, Wyspa Kaczor a další. K okolním osadám patří Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Nowe Guty, Zdęgowo a Łuknajno.

Mezi mnoha zátokami jsou samostatná jezera: Warnołty a Seksty. Śniardwy se spojují s následujícími jezery: Tuchlin, Łuknajno, Mikołajskie, Roś, Białoławki a Tyrkło. Je obklopeno soustavou kanálů známých jako Kanały Mazurskie (Mazurské kanály) s četnými zdymadly. Společně tvoří polskou Mazurskou jezerní oblast.

Odkaz wikipedieNapsat komentář