Haringvliet

Haringvliet je velký záliv Severního moře v provincii Jižní Holandsko v Nizozemsku. Je důležitým ústím delty Rýna a Mže.

Nedaleko Numansdorpu se Holandský Diep rozděluje na ústí Haringvliet a Volkerak. U Goedereede je od Severního moře oddělen Haringvlietdamem, který zajišťuje silniční spojení mezi ostrovem Voorne na severu a ostrovem Goeree-Overflakkee na jihu. Hráz se stavidly se vybudovala v rámci stavby ochranné mořské bariéry Delta Works.

V ústí řeky Haringvliet se nachází ostrov Tiengemeten, který se od říčního ostrova Hoeksche Waard odděluje průlivem Vuile Gat.

Haringvliet vznikl v důsledku rozsáhlé povodně v roce 1216, která prolomila duny Voorne a vytvořila hluboký přítok slané vody. Při druhé povodni, povodni svaté Alžběty v roce 1421, se tento záliv spojil s Merwede a stal se důležitým ústím Rýna a Mže.

Býval ekologicky bohatý a jeho brakické vody napájené řekami i mořem podporovaly zdravou populaci tuleňů. Poskytovalo také přístup k migrujícím rybám, jako jsou lososi a jeseteři. V důsledku povodní v Severním moři v roce 1953 se Haringvlietw uzavřel Haringvlietskou přehradou. Haringvliet ztratil své ústí a stal se sladkovodním jezerem. Z tohoto důvodu zmizeli tuleni a migrující ryby se mohou do delty Rýna a Mže dostávat pouze přes rušnou a silně industrializovanou Nieuwe Waterweg.

Existují plány na trvalé otevření několika zdymadel Haringvliet, aby se částečně obnovil ekosystém.

Odkaz Wikipedie
Koupací sudNapsat komentář