Volkerak

Volkerak

Volkerak je vodní plocha v Nizozemsku. Je součástí delty Rýn-Mouse-Scheldt a nachází se mezi ostrovem Goeree-Overflakkee na severozápadě a nizozemskou pevninou na jihu a východě. Západní část Volkeraku se také nazývá Krammer. Mezi přitoky patří Dintel a Steenbergse Vliet.

Před rokem 1987 byl přílivovou řekou otevřenou do Severního moře, ale v rámci stavby Delta byl uzavřen; nyní je sladkovodním jezerem.

Volkerak je splavný pro námořní lodě. Na východním konci se nacházejí zdymadla (Volkeraksluizen), která jej spojují s řekou Hollands Diep. Na západním konci se nachází Philipsdamské a Krammerské zdymadlo (Krammersluizen), které jej spojují s Východní Šeldou (Oosterschelde). Poté také Grevelingendamské a Grevelingenské zdymadlo (Grevelingensluis), které jej spojují s Grevelingenským Grevelingenem. A konečně kanál Šelda-Rýn ji spojuje s přístavem Antverpy. Spojuje jej taky se Severním mořem, a poskytuje tak přístup zaoceánským lodím.

Kvůli malému přísunu sladké vody do nyní uzavřeného Volkeraku a splachům zemědělských živin jezero v létě trpí řasovým květem[3] a koupání je v něm zakázáno. Rozhodnutí o jeho opětovné přeměně na slané jezero by mohlo být přijato v letech 2015 až 2020.

Historie

Stáří Volkeraku se odhaduje na 600 let. Vzniklo pravděpodobně během povodně Sint-Elisabethflood (1421). Celá oblast mezi Dordrechtem, Gorinchemem a Roosendaalem proměnila v rozsáhlé vnitrozemské moře. V prvním století po svém vzniku se Volkerak nejvíce podobal Waddenskému moři. Hlubokému zálivu mezi bahnitými pláněmi s řadou menších ostrovů podél jeho okrajů.

Rekonstrukce časti Volkeraku byli v 16. a 17. století . Vznikla zde řada prosperujících měst, například Steenbergen a D. inteloord. Ty se v důsledku meliorací stále více vzdalovaly od otevřených vod. Lidé se snažili dostat lodě do měst pomocí kanálů. Když se lodě zvětšily, přístavy se staly nedostupnými a obchod upadl.

Budoucnost

Nejlepším řešením problému je přeměna Volkeraku ze sladkovodního jezera na slané jezero. Podobné jezeru Grevelingen, ale s návratem malého přílivu. To by vyžadovalo změnu mezinárodních smluv, protože podle nich musí kanál Šelda-Rýn zůstat přílivový. Je možné, že dojde k propojení s Grevelingen, aby se příliv mohl vracet i tam. To nabízí příležitosti pro přílivovou energii.

V řece Volkerak najdeme ryby jako je Candát obecný a Okoun říční.

Odkaz WikipedieNapsat komentář