Dordotse Kil (Dordtsche Kil)

Dordotse Kil (Dordtsche Kil)

Dordotse Kil, také Dortse Kil, je vodní plocha v Jižním Holandsku v Nizozemsku. Spojuje řeku Hollands Diep s řekou Oude Maas jižně od Rotterdamu a odděluje ostrov Dordrecht od řeky Hoeksche Waard. Oba ostrovy spojuje Kiltunnel a pod Kilem prochází také vysokorychlostní trať na jih. V ústí řeky Dordtsche Kil se nachází Strijensas. Na soutoku s řekou Oude Maas je rozsáhlý přístav a průmyslová oblast De Kil.

Dordotse Kil je frekventovaná přílivová vodní cesta mezi Rýnem a Šeldou. Pro námořní lodě z Rotterdamu do Moerdijku a zpět. Směr a rychlost proudění se pravidelně mění v závislosti na přílivu a odlivu, směru a síle větru, stavu vody a odtoku z Rýna a Mže. Při nedostatku vody v Rýnu a Máze se jejich jižní odtok do Severního moře odvádí mimo jiné přes Dordtsche Kil na sever přes Europoort. Poté jsou zdymadla Haringvlietdamu uzavřena.

Obchodní zóna nacházející se na Dordtsche Kil se také nazývá Dordtse Kil („Kil“). Ten se dělí na Kil I, Kil II a od roku 2006 na Kil III.

  1. prosince 2006 byl v Dordtsche Kil nalezen vrak lodi Jacob z 19. století,[1] který je nyní vystaven v Binnenvaartmuseum v Dordrechtu.

Přechody přes řeku Dordotse Kil

Spojení mezi ostrovem Hoeksche Waard na západě a ostrovem Dordrecht na východě je placený tunel Kiltunnel.

Odkaz WikipedieNapsat komentář