Máza (Maas)

Máza pramení na Langerské plošině ve francouzské obci Le Châtelet-sur-Meuse v nadmořské výšce 409 m. Je to západoevropská řeka která se vlévá do Severního moře. délka řeky činí 950 km a povodí má rozlohu přibližně 36 000 km² největší část ale připadá Belgii a to je 14 000 km². Splavnění řeky mázy je 226 km. Průměrný průtok vody je 300400 m³/s a maximální 3000 m³/s.

Pramení na Langreské plošině (Plateau de Langres) ve francouzské obci Le Châtelet-sur-Meuse (region Champagne-Ardenne, departement Haute-Marne) v nadmořské výšce 409 m. Pokračuje přibližně severním směrem přes Lotrinsko, kde protéká departementy Vosges a Meuse, který byl pojmenován právě po ní. V obci Bazoilles-sur-Meuse se řeka ztrácí v podzemí a vyvěrá opět v Neufchâteau. Dále protéká pohořím Ardeny (departement Ardensko v regionu Champagne-Ardennes) mj. městem Sedan) a u města Givet vtéká do Belgie. V Belgii protéká valonskými provinciemi Namur a Lutych.

Po soutoku s řekou Sambre v Namuru se stáčí k východu a od Lutychu pokračuje opět směrem k severu. Poté tvoří hranici mezi vlámskou provincií Limburk a stejnojmennou provincií v Nizozemsku, pouze v Maastrichtu se nizozemsko-belgická hranice nachází západně od řeky. V Nizozemsku pokračuje směrem na sever přes město Venlo podél hranice s Německem a poté se stáčí na západ. Spolu s Rýnem tvoří rozsáhlou deltu. Někdy proto bývá označována za přítok Rýna, jelikož se spojuje s levým ramenem jeho delty. Vlévá se do Severního moře. Na dolním toku je úroveň hladiny řeky nad úrovní okolní krajiny a kolem řeky byly vybudovány ochranné hráze.

Odkaz WikipedieNapsat komentář