Hollands Diep

Hollands Diep je široká řeka v Nizozemsku, ústí Rýna a Mže. Kanálem Šelda-Rýn se spojuje s řekou Šelda a Antverpami.

Řeka Bergse Maas a řeka Nieuwe Merwede se spojují u Lage Zwaluwe a vytvářejí řeku Hollands Diep. U Moerdijku se k ní připojuje řeka Dordtsche Kil. U Numansdorpu se rozděluje na Haringvliet a Volkerak. Řeka má celkovou délku 21 km. Má mosty Moerdijk bridges.

Historie

Hollands Diep vznikl v důsledku rozsáhlé povodně v roce 1216, která protrhla duny Voorne a vytvořila hluboký přítok slané vody (dnešní Haringvliet). Při druhé povodni, povodni svaté Alžběty, se tento záliv spojil s Merwede a stal se důležitým ústím Rýna a Mže. Od té doby byla sladkovodní část ústí (východně od Hellegatsplein) přejmenována na Hollands Diep. Bývalá řeka Striene, která spojovala Mázu se Šeldou, byla těmito povodněmi zcela zničena a na mapách ji již nelze rozpoznat. Dolní část delty Rýna, Mže a Šeldy Hollands Diep u Dordrechtu a Tilburgu

Přechody přes řeku

V tomto místě, kde se řeka rozděluje, se na umělém ostrově (Hellegatsplein) nachází silniční dopravní uzel, který se na severu spojuje s ostrovem Hoeksche Waard mostem Haringvliet, na západě s ostrovem Goeree-Overflakkee mostem Hellegatsdam a na jihovýchodě s pevninou zdymadly Volkerak.

Na východní straně řeky se spojují Moerdijkské mosty ostrov Dordrecht na severu s pevninou na jihu: silniční most, železniční most; nedávno se postavil druhý železniční most pro HSL-Zuid.

Odkaz Wikipedie
Koupací sudNapsat komentář