Veluwemeer

Veluwemeer nebo taky Veluwe Lake je hraniční jezero v Nizozemsku, mezi Flevoland na západní straně a Gelderland na východní straně. Je to zcela úzké jezero, které jde od jihozápadu až k severovýchodu. Nadmořská výška tohoto jezera je -30 cm a jeho plocha činí 30 km². Jezero má také most s názvem Aquaduct Veluwemeer. Má také ale ostrovy jako např. Pierland, De Ral, De Kluut, De Snip, De Kwak

Název jezera pochází z regionu Veluwe v Gelderlandu, jehož jezero leží na západní hranici. Jezero není přírodní a je jedním z několika jezer známých jako Randmeren, které vzniklo v roce 1957, kdy byl vytvořen Flevopolder. Má rozlohu přes 30 kilometrů čtverečních a je poměrně mělká s průměrnou hloubkou 1,55 m. V létě je oblíbený mezi turisty pro rekreaci na vodě nebo na pláži.

Data spojena s jezerem Valuwemeer

Jezero Veluwemeer má rozlohu přibližně 32,5 km². Hloubka vody je velmi malá a na mnoha místech může dospělý člověk stát ve vodě. Pro rekreační lodní dopravu a výletní parníky, které nabízejí prohlídky Ijsselmeeru a jezera Veluwe, se neustále prohlubuje „plavební kanál“. Jezero Veluwe je oblíbenou rekreační a prázdninovou oblastí.

Původ jména

Jezero Veluwe je pojmenováno podle krajiny Veluwe, lesnaté oblasti v provincii Gelderland.

Umístění jezera Valuwemeer

Jezero Veluwe leží mezi provinciemi Gelderland a Flevoland a je největším z Veluwerandských moří, které je součástí bývalého Zuiderzee. Na jihozápadě k němu přiléhají moře Veluwerand Wolderwijd, Nuldernauw a Nijkerkernauw. Na severu je moře Veluwe spojeno s nejsevernějším mořem Veluwe, Dronterským mořem. K jezeru IJsselmeer se lze dostat po vodě ze severního i jižního ústí moře Veluwe.

Akvadukt na vodní cestě Harderwijk Veluwemeer – Wolderwijd
Známá města na jezeře Veluwe jsou Elburg na severovýchodě a Harderwijk na jihozápadě.

Odkaz Wikipedie

Koupací sudNapsat komentář