Chiemské jezero (Chiemsee)

Chiemské jezero zvané také „Bavorské moře“ je jezero na jihovýchodě Německa v Bavorsku. Má rozlohu 79,9 km² a dosahuje maximální hloubky 73,4 m. Leží na úpatí Alpských hor v nadmořské výšce 518,2 m. Chiemské jezero pomalu zaniká. V době jeho vzniku na konci doby ledové mělo plochu zhruba 240 km². Během posledních 100 let se zmenšila vodní hladina o asi 2 km². Délka pobřeží jezera je 63,96 km (včetně ostrovů 83 km).

Na jezeře se nacházejí 4 ostrovy Herreninsel (238 ha), Fraueninsel (15,5 ha), Krautinsel (3,5 ha) a Schalch (22 m²). Na jezeře je rozvinutá vodní doprava a rybářství. Jezero napájí potok Tyroler Ache přitékající z Chiemgauských Alp. Ten do něj přináší písek a říční štěrk a tak se jezero pomalu zanáší. Z jezera odtéká řeka Alz do řeky Inn (povodí Dunaje). Na jezeře je rozvinutá vodní doprava a rybářství. Na břehu se nacházejí obce Prien am Chiemsee, Seebruck, Chieming, Gstadt.

Chiemské jezero
Chiemské jezero

Herreninsel

Herreninsel (dříve také Herrenwörth) o rozloze 238 ha je největším ze tří hlavních ostrovů Chiemského jezera v Bavorsku. Spolu s ostrovy Fraueninsel a Krautinsel tvoří obec Chiemsee. Na ostrově žije asi jen 30 stálých obyvatel. Ostrov je známý zámkem Herrenchiemsee, který je věrnou kopií Versaillského zámku a který nechal postavit král Ludvík II. Bavorský. Kromě něj se zde také nalézá bývalý augustiniánský klášter.

Koupací sudNapsat komentář