Shannon

Shannon

Řeka Shannon je s délkou 360,5 km nejdelší řekou na Britských ostrovech Odvodňuje povodí řeky Shannon, které má rozlohu 16 865 km2 , což je pětina rozlohy ostrova.

Shannon odděluje západ Irska (hlavně provincii Connacht) od východu a jihu (Leinster a většina Munsteru). Hlavní výjimkou je hrabství Clare, které leží západně od Shannonu, ale je součástí provincie Munster. Řeka představuje hlavní fyzickou bariéru mezi východem a západem, přičemž mezi městem Limerick na jihu a vesnicí Dowra na severu je méně než třicet pět přechodů.

Řeka nese své jméno po keltské bohyni Sionně.

Shannon je známý jako důležitá vodní cesta již od starověku a poprvé se objevil na mapách řecko-egyptského geografa Ptolemaia (cca 100 – cca 170 n. l.). Řeka teče většinou jižním směrem od Shannon Pot v hrabství Cavan, poté se stáčí na západ a ústí do Atlantského oceánu 102,1 km dlouhým ústím Shannon Estuary. Město Limerick stojí v místě, kde se voda řeky setkává s mořskou vodou ústí. Východně od Limericku je Shannon přílivový až k základně přehrady Ardnacrusha.

Kanály

Na řeku Shannon navazuje také mnoho kanálů. Královský kanál a Velký kanál spojují Shannon s Dublinem a Irským mořem. S řekou Erne a jezerem Lough Erne ji spojuje Shannon-Erne Waterway. Ballinasloe je s Shannonem spojeno řekou Suck a kanálem, zatímco Boyle je spojen kanálem Boyle, řekou Boyle a Lough Key. Existuje také kanál Ardnacrusha spojený s přehradou Ardnacrusha jižně od Lough Derg. Nedaleko Limericku spojuje krátký kanál Plassey s řekou Abbey, což umožňuje lodím obejít vodopády Curraghower, které jsou hlavní překážkou plavby. Vesnice Lecarrow v hrabství Roscommon je s jezerem Lough Ree spojena kanálem Lecarrow. Kanál Jamestown a zdymadlo Albert Lock tvoří spojení mezi řekou Shannon jižně od Jamestownu a jezerem Lough Nanoge jižně od Drumsny.

Rybolov

Přestože je rybolov v ústí řeky Shannon dnes již vyčerpaný, kdysi poskytoval zaměstnání stovkám lidí po celé délce řeky. V Limericku využívali rybáři z Clancy’s Strand řeku Gandelow k lovu lososů. Rybáři z opatství používali k lovu mezi Limerick City a Plassey až do roku 1929 sítě a člun známý jako Breacaun. Výstavba přehrady v Ardnacrusha v roce 1929 vážně ovlivnila chov lososů, což spolu se zavedením kvót vedlo v 50. letech 20. století k ukončení lovu lososů. Rekreační rybolov však stále pokračuje. Dále v ústí řeky Shannon u Kilrush se Currach používal k lovu sleďů a také k lovu lososů unášenými sítěmi.

Řeka Shannon

Odkaz Wikipedie

Koupací sudNapsat komentář