Barrow

Barrow

Barrow je řeka v Irsku. Je jednou ze Tří sester; dalšími dvěma jsou řeka Suir a řeka Nore. Barrow je nejdelší z těchto tří řek a se svými 192 km je druhou nejdelší řekou v Irsku, hned po řece Shannon. Povodí řeky Barrow má rozlohu 3 067 km2 , než se do ní něco přes 20 km před ústím vlije řeka Nore. Dlouhodobý průměrný průtok řeky, opět před jejím spojením s řekou Nore, je 37,4 m3 za sekundu. V místě splynutí s řekou Suir je plocha jejího povodí přibližně 5 500 km2 a její průtok přes 80 m3/s.

Rekreace

Části Barrow přitahují kajakáře a plavce, především v letních měsících. Barrow Way je 120 kilometrů dlouhá pěší trasa podél Barrow, jedna z irských národních značených stezek. Stezka vede po Barrow Line a dále po vlečných stezkách podél nepřílivové části řeky a končí v St Mullins.

Historie

V minulosti tvořil Barrow přirozenou hranici mezi královstvími Laigin na východním pobřeží a Osraige na západním pobřeží.

Sir John Davies citoval přísloví, že „kdo žije na západ od Barrow, žije na západ od zákona.

Průběh toku

Pramení v horách Slieve Bloom. Společně s řekami Suir (An tSiúr) a Nore (An Fheoir) ústí do Keltského moře poblíž Waterfordu, přičemž vytváří estuár. Těmto řekám se v Irsku říká Tři sestry, neboť Nore se vlévá do Barow a ta pak krátce před ústím do estuáru do Suir.

Vodní stav

Zdrojem vody jsou dešťové srážky. Má dostatek vody po celý rok.

Využití

Na řece je rozvinutá lodní doprava. Na horním toku je spojena s kanálem Grand, který vede od řeky Shannon do Dublinu.

Geografie

Řeka Lerr je jedním z jejích přítoků.

Než dosáhne moře ve Waterfordu, prochází Barrow městy Portarlington, Monasterevin, Carlow, Graiguenamanagh a New Ross. V Athy se také napojuje na kanál Grand Canal.

Řeka je proslulá lovem štik.

Odkaz WikipedieNapsat komentář