Lough Ree

Lough Ree je jezero ve střední části Irska, druhé ze tří velkých jezer na řece Shannon. Lough Ree je po Lough Derg druhým největším jezerem na řece Shannon. Po celé délce řeky se nachází také několik menších jezer. Jezero slouží jako hranice mezi hrabstvími Longford a Westmeath (obě v provincii Leinster) na východní straně a hrabstvím Roscommon v provincii Connacht na straně západní. Jezero je oblíbené pro rybaření a plavbu lodí. V jezeře se provozuje malý komerční rybolov úhořů a je místně proslulé kamionem s úhoři na kolečkách. Na jižním konci jezera leží město Athlone, které má přístav pro lodě vyplouvající na jezero. Městečko Lanesboro leží na severním konci jezera.

Na ostrově Inchcleraun (Inis Cloithreann) v severní části jezera se nachází klášter založený v raně křesťanské éře a jsou na něm pozůstatky několika starobylých kostelů. Viking Turgesius ovládal na břehu hradiště až do své smrti utonutím v jezeře Lough Owel.

Na některých ostrovech v Lough Ree žily rodiny včetně Inchcleraun (Walsh & Farrell), The Black Islands (Hanly & O’Hara), Inchmore (Tiernan, Quigley, Nolan & Keefe), Hare Island (Duffy), Inchbofin (Connell), Inch Turk (Ganly, Slevin & Walsh) a Inchenagh (Shea, Killian & Connaughton) až do padesátých let 20. století, kdy se přesídily na břeh. Stejně jako několik dalších irských jezer, i jezero Lough Ree bylo v průběhu let místem údajných pozorování jezerní příšery.

Geografický střed Irska se nachází v townlandu Carnagh East, Co. Roscommon na západním břehu jezera Lough Ree, naproti ostrovům Cribby Také Hodsonův sloup, který se nachází na ostrově na jezeře, je údajně nejstřednějším bodem Irska.

Ekologie

Lough Ree byl vyhlášen zvláštní oblastí ochrany. Hlavním biotopem je samotné jezero, ale vyskytují se zde i další biotopy včetně rašelinišť.

Lokalita jezera byla vyhlášena jako zvláště chráněné území na základě výskytu stěhovavého vodního ptactva, s národně významnými počty Tachybaptus ruficollis. Je také významnou ptačí oblastí.

Odkaz WikipedieNapsat komentář