Lough Erne

Lough Erne

Lough Erne je název dvou spojených jezer v hrabství Fermanagh v Severním Irsku. Je to druhá největší jezerní soustava v Severním Irsku a Ulsteru a čtvrtá největší v Irsku. Jezera jsou rozšířenými úseky řeky Erne, která teče na sever a poté se stáčí na západ do Atlantiku. Menší jižní jezero se nazývá Upper Lough, protože se nachází výše na řece. Větší severní jezero se nazývá Lower Lough nebo Broad Lough. Město Enniskillen leží na krátkém úseku řeky mezi oběma jezery. Jezero má více než 150 ostrovů a mnoho zátok a zálivů. Řeka Erne je dlouhá 129 km a odvodňuje území o rozloze přibližně 4 350 km2.

Historie

Menapiové jsou jediným známým keltským kmenem, který je konkrétně jmenován na Ptolemaiově mapě Irska z roku 150 n. l., kde se na pobřeží Leinsteru kolem roku 216 př. n. l. nacházela jejich první kolonie – Menapia. Později se usadili v okolí jezera Lough Erne a stali se známými jako Fir Manach a dali jméno Fermanaghu a Monaghanu. Mongán mac Fiachnai, ulsterský král ze 7. století, je protagonistou několika legend, které ho spojují s Manannánem mac Lir. Ti se rozšířili po celém Irsku a vyvinuli se v historické irské (také skotské a manské) klany.

Ulsterské anály byly sepsány koncem 15. století na Belle Isle, ostrově v horním toku jezera Lough Erne.

Za druhé světové války sídlil na Lough Erne hrad RAF Archdale, který poskytoval důležitou leteckou základnu pro bitvu o Atlantik a boj proti ponorkám. Tajná dohoda s irskou vládou umožňovala létajícím člunům, které zde měly základnu, letět na západ přímo přes neutrální Irsko do Atlantiku, čímž se vyhnuly dvouhodinové oklice, kterou by musely absolvovat letouny se základnou v Severním Irsku. Tato letová trasa se stala známou jako „Donegalský koridor“. Příklad mnoha způsobů, jak Irsko pomáhalo spojencům a přitom zůstalo neutrální.

V listopadu 2012 bylo oznámeno, že hotel Lough Erne Resort na jižním břehu Dolního jezera bude hostit 39. summit G8.

Odkaz WikipedieNapsat komentář