Lough Derg

Lough Derg, je sladkovodní jezero v povodí řeky Shannon v Irsku. Třetí největší na ostrově Irsko (po jezerech Lough Neagh a Lough Corrib).

Je to dlouhé, úzké jezero s břehy v hrabstvích Clare (na jihozápadě), Galway (na severozápadě) a Tipperary (na východě). Je nejjižnějším ze tří velkých jezer na řece Shannon. Mezi města a vesnice na Lough Derg patří Portumna, Killaloe & Ballina, Dromineer, Terryglass, Mountshannon a Garrykennedy.

Název jezera vznikl z irského Loch Deirgdheirc. To bylo jedno ze jmen irského boha Dagda a doslova znamená „červené oko“.

Geografie

V nejhlubším místě je jezero hluboké 36 metrů a má rozlohu 130 km2. Nedaleko po proudu od místa, kde se Lough Derg vlévá do Shannonu, se nachází vodopád Doonass, největší vodopád na svažující se řece. Nedaleko se nachází vodní elektrárna Ardnacrusha, která byla v roce 1927, kdy byla postavena, největší na světě.

Využití

V devatenáctém století bylo jezero Lough Derg důležitou dopravní tepnou z přístavu v Limericku do Dublinu přes kanály ve středním Irsku. Lough Derg je dnes splavný v celé své délce 40 km a je oblíbený pro výletní lodě a další rekreační plavidla, stejně jako pro plachtění a rybolov. Limerická univerzita má u jezera severně od Killaloe centrum aktivit, kde jsou k dispozici kanoe, kajaky, windsurfing, plachetnice ding a další rekreační zařízení.

V Dromineeru, první vnitrozemské stanici v Irsku, sídlí záchranný člun RNLI. V červnu 2013 se zde podařilo dostat do bezpečí 35 lidí, když se zde uskutečnila rozsáhlá záchranná akce poté, co mezinárodní veslařské závody postihlo nepříznivé počasí.

Dublinská městská rada v roce 2011 zveřejnila plán na vybudování vodovodu, který by z jezera Lough Derg dodával 350 milionů litrů vody do regionu. V roce 2016 byla jako navrhované místo odběru vybrána pánev Parteen na jihu lougu. Voda by se čerpala do přetlakové nádrže v Knockanacree a odtud by se gravitačně přiváděla do Dublinu.

Odkaz Wikipedie

Koupací sudNapsat komentář