Rhône

Rhône

je hlavní řeka ve Francii a Švýcarsku, pramenící v Alpách, protékající západně a jižně Ženevským jezerem a jihovýchodní Francií a ústící do Středozemního moře. U Arles, nedaleko svého ústí, se řeka dělí na Velkou Rhonu a Malou Rhonu . Vzniklá delta tvoří oblast Camargue.

Řeka pramení v ledovci Rhôna na východním okraji švýcarského kantonu Valais. Ledovec je součástí masivu Saint-Gotthard, z něhož pramení další tři velké řeky: Reuss, Rýn a Ticino.

Rhôna je spolu s Pádem a Nilem jednou ze tří středomořských řek s největším odtokem vody.

Průměrný průtok Rhôny je dvakrát větší než u nejdelší francouzské řeky Loiry

Rhôna byla důležitou dopravní tepnou již od dob Řeků a Římanů. Byla hlavní obchodní cestou ze Středomoří do východní a střední Galie a jako taková pomáhala přenášet řecké kulturní vlivy do západní halštatské a pozdější la Tène kultury. Ke keltským kmenům žijícím v blízkosti Rhôny patřili Seduni, Sequani, Segobriges, Allobroges, Segusiavi, Helvetii, Vocontii a Volcae Arecomici.

Plavba byla obtížná, protože řeka trpěla prudkými proudy, mělčinami, záplavami na jaře a počátkem léta, kdy tály ledy, a suchem na konci léta. Až do 19. století cestující cestovali v tzv. vodních kočárech tažených lidmi nebo koňmi, případně pod plachtami. Většina z nich cestovala s malovaným křížem pokrytým náboženskými symboly jako ochranou před nebezpečím cesty.

Pro obchod na horním toku řeky se používaly barques du Rhône, plachetní čluny o rozměrech 30 x 3,5 metru s nosností 75 tun . K tažení vlaků o pěti až sedmi plavidlech proti proudu bylo zaměstnáno až 50 až 80 koní. Zboží se v Arles překládalo na plachetnice o délce 23 metrů, aby mohly být dopraveny do Středozemního moře.

Řeka Rhône

Odkaz Wikipedie

Koupací sudNapsat komentář