Aisne 

Aisne 

Aisne je řeka v severovýchodní Francii. Je levostranným přítokem řeky Oise. Dala jméno francouzskému departementu Aisne. V římském období byla známá jako Axona.

Řeka pramení v Argonnském lese, v Rembercourt-Sommaisne, nedaleko Sainte-Menehould. Teče na sever a pak na západ, než se u Compiègne vlévá do Oise. Aisne je dlouhá 356 km a jejími hlavními přítoky jsou Vesle, Aire a Suippe. Nedaleko odtud se v roce 57 př. n. l. odehrála bitva u Axony mezi Římany a Belgy. Během první světové války se v údolí řeky Aisny odehrály tři bitvy.

Etymologie

Starověké podoby řeky Aisne jsou Axona, 1. století př. n. l.; Axuenna, 3. století; Axina v roce 650; Axna v roce 850.
Podle Ernesta Nègreho pochází jméno z galštiny a je složeno z kořene *ax-, což je snad varianta kořene *asca, nebo dokonce esca, což v tomto jazyce znamená „voda“, s příponou -ona, kde je přízvuk na počáteční slabice. Etymologie slova je podobná etymologii řeky Essonne, přítoku Seiny.
Podle Noémie Beck, profesorky britské a irské civilizace, pochází výraz Axona od Acionny, bohyně řek, jejíž kult je doložen v římské Galii v Orléansu, a to kvůli podobnému původu jmen „Aisne“ a „Essonne“.

Geografie řeky Aisne

Pramení v Argonne u Sommaisne, v nadmořské výšce 250 m, poblíž hranice mezi departementy Meuse a Marne, a vlévá se do Oise mezi Clairoix a Compiègne v departementu Oise, po cestě dlouhé 355,9 km. Je tedy asi o 15 kilometrů delší než řeka Oise.

Rybolov

Z rybníkářského hlediska je Aisne zařazena do druhé kategorie. Řeka je bohatá na bílé ryby, z nichž nejčastější jsou plotice, cejn a cejn. Vyskytuje se zde také dobrá populace štiky, kapra, lína, candáta, okouna a candáta obecného. Všechny tyto populace se vyskytují ve vysokých hustotách

Odkaz Wikipedie

Koupací sudNapsat komentář