Marna

Marna

Marna je řeka v severní Francii, 525 km dlouhá, pramení 7,2 km jižně od Langres na náhorní plošině Langres. Teče severoseverozápadním směrem v širokém údolí kolem Chaumontu a Saint-Dizier, pak se stáčí na západ a stáčí se na severozápad, aby obešla Vitryle-François a Châlons-sur-Marne; poté teče na západ k Épernay, kde protéká zvlněnou vinařskou krajinou. Poté, co protéká Château-Thierry, klikatí se obilnářskými oblastmi a míjí La Ferté-sousJouarre a Meaux, načež se širokým obloukem stáčí jihovýchodně od Paříže a vlévá se do Seiny v Charentonu, východním předměstí Paříže. Její povodí má celkovou rozlohu přibližně 13 000 km2.

U Vitry-le-François se oddělují dva kanály, jeden vede k řece Saôně, druhý k Rhôně; oba jsou staré a v havarijním stavu. V údolí řeky Marny probíhaly za první světové války těžké boje.

Až do 19. století byla Řeka splavná jako volně tekoucí řeka. Řeka měla jednu hrazenou zkratku dlouhou 500 m, který byl postaven v roce 1235 a je nejstarším kanálem ve Francii. Kanalizace dokončena do Épernay v roce 1867. Zahrnovala řadu kanálů, které obcházely nejextravagantnější meandry.

V první světové válce byla Marna dějištěm dvou významných bitev. V první bitvě na Marně se v roce 1914 vojenský guvernér Paříže generál Joseph Gallieni chopil iniciativy a vytlačil Němce z hlavního města, čímž znemožnil plnění jejich válečných plánů. Ve druhé bitvě na Marně v červenec-srpen 1918 byla poslední velká německá ofenzíva na západní frontě poražena spojeneckým protiútokem, což nakonec vedlo k uzavření příměří.

Vodní doprava je možná pod ústím Truyère. Na řece leží města Cahors, Villeneuve-sur-Lot.

Odkaz Wikipedie

Koupací sudNapsat komentář