Loira

Loira

Loira je nejdelší řeka Francie a 171. nejdelší na světě. Loira pramení v jihovýchodní čtvrtině francouzského Centrálního masivu v pohoří Cévennes ve výšce 1 350 m n. m. řeka má délku 1 006 km odvodňuje 117 054 km² tedy více než pětinu rozlohy Francie.

Místní obyvatelé se po staletí snažili pomocí dřevěných hrází a bagrování udržet na řece splavný kanál, který byl klíčový pro dopravu.

Říční doprava postupně rostla a ve středověku se začal používat systém mýtného. Dodnes se zachovaly některé z těchto mýtných mostů, jejichž stáří přesahuje 800 let.

V prehistorickém období Údolí Loiry bylo osídleno již v období středního paleolitu v letech 40-90 př. n. l. Neandertálský člověk používal kamenné nástroje k výrobě člunů z kmenů stromů a plavil se po řece. Moderní člověk osídlil údolí Loiry kolem roku 30 př. n. l. Kolem roku 5000 až 4000 př. n. l. ,začal mýtit lesy podél okrajů řeky, obdělávat půdu a chovat dobytek, stavěl megality k uctívání mrtvých, zejména od roku 3500 př. n. l. Mezi lety 1500 a 500 př. n. l. přišli do údolí Galové a Karnutové se usadili v Cenabum v dnešním Orléansu a postavili přes řeku most. V roce 600 př. n. l. se již Loira stala velmi důležitou obchodní cestou mezi Kelty a Řeky. Jako klíčová dopravní cesta sloužila více než 2000 let jako jedna z velkých „dálnic“ Francie.

Řeka loira
Řeka Loira

Odkaz WikipedieNapsat komentář