Keitele

Keitele

Keitele je poměrně velké jezero ve středním Finsku. S rozlohou 493,59 km² je devátým největším jezerem v zemi. Jezero se dělí na tři oblasti: Ylä-, Keski- a Ala-Keitel, z nichž Keski-Keitel je největší. Voda v jezeře je čistá a ve výborném stavu, na březích jezera se nacházejí města Äänekoski a Viitasaari.

Nejsevernější část jezera se nazývá Ylä-Keitel. Velká část Ylä-Keitel patří díky své čisté vodě a přírodnímu stavu do programu ochrany Natura 2000.

Přední představitel moderního finského malířství Akseli Gallen-Kallela poprvé pracoval u jezera Keitele v létě 1904. Tato krajina jezera Keitele je jeho třetím a nejpropracovanějším vyobrazením jezera a ještě téhož roku ji vystavil v Helsinkách. Obraz je signován švédskou podobou umělcova jména; v pozdějších letech používal výše uvedenou finskou podobu, pod kterou je dnes nejznámější. Tento obraz nyní visí v Národní galerii v Londýně.

Jezero je významně zmíněno v románu Jamese Churche Mrtvola v Koriu z roku 2006.

Zeměpis jezera Keitele

Jezero Keitele se nachází na východní hranici středního Finska a z malé části v severní Savonii. Jezero Keitele je s rozlohou 493,59 km² druhým největším jezerem ve středním Finsku a devátým největším ve Finsku.

Keitele začíná na jihu u Äänekoski (Ala-Keitel) a táhne se na sever až k Viitasaari (Ylä-Keitel). Poloostrovy a ostrovy rozdělují Keitele na tři povodí: Ylä-Keitel (80 km²), Keski-Keitel (330 km²) a Ala-Keitel (88 km²).

Jezero je dlouhé asi 85 kilometrů, má rozlohu necelých 500 kilometrů čtverečních a nadmořskou výšku 99,5 metru. Kanál Keitele spojuje stejnojmenné jezero s jezerem Päijänne.

Jezero je součástí říčního systému Kymijoki.

Města

Na břehu jezera leží města Äänekoski a Viitasaari a obce Konnevesi a Vesanto.

Naproti tomu obec Keitele na vodním toku Rautalampi se vůbec nenachází na břehu jezera, ale více než 10 kilometrů daleko.

Ostrovy

Na jezeře jsou ostrovy o celkové rozloze 93 km². Největší jsou Pängätsalo, Jurvansalo a Luotolansaari.

Odkaz Wikipedie
Koupací sudNapsat komentář