Kallavesi

Kallavesi (finsky Kallavesi) je největší jezero v provincii Severní Savo ve Finsku. Jezero je ledovcového původu, jeho vodní plocha činí 478 km² a je na desátém místě v seznamu největších finských jezer. Jezero je poměrně úzké, táhne se od severozápadu k jihovýchodu a má velmi členité pobřeží. Spolu s dalšími pěti jezery tvoří soustavu Iso-Kalla. Největší osadou na břehu jezera je Kuopio.

Etymologie jezera Kallavesi

Ve Finsku jsou dvě jezera, která nesou jméno Kallavesi. Druhé jezero, Kallavesi, se nachází v povodí řeky Kymi v Mäntyuharju. Slovo vesi („voda“) se vyskytuje v názvech mnoha velkých jezer v provincii Savo. Vzhledem k hojnému výskytu pomístních jmen v jižním Savu a západní části Karelského průlivu se základem kalla- (Kallavuori, Kallamäki, Kallavieru) se předpokládá, že první část toponyma kalla- pochází ze základu kalta- / kallas „břeh řeky, svah“. Obě jezera, pojmenovaná Kallavesi, mají četné strmé svahy. Slovo kalla se již dávno oddělilo od původního základu kalta- a stalo se samostatným lexémem.

Cestovní ruch

Jezero Kallavesi je důležitou rekreační a turistickou destinací severního Savojska. Klenotem jezera je vodní plocha o rozloze 40 km² v jižní části Kallavesi a její nezastavěné ostrovy. V 18. století daroval švédský král velkou část souostroví městu Kuopio. Centrální ostrovy souostroví, jako jsou Iivarinsalo a Vatanen, jsou oblíbeným cílem turistů, houbařů, sběračů lesních plodů, lovců a rybářů. Je zde šest rybářských chatek, tři chaty na vaření, sedm přístřešků a 23 přístřešků proti dešti s ohništi. Všechna tato místa jsou vybavena přístřešky na dřevo, toaletami a odpadkovými koši a jsou přístupná veřejnosti. V Hietasalo a Iivarisalo jsou dobré písečné pláže.

Odkaz WikipedieNapsat komentář