Haukivesi

Haukivesi

Haukivesi je jezero v jihovýchodním Finsku, součást jezerní soustavy Saimaa. Haukivesi je centrálním povodím soustavy a shromažďuje 80 % vody, která nakonec vtéká do Ladožského jezera řekou Vuoksi. Jeho rozloha je 562,31 km² (217,11 km²). Stejně jako ostatní jezera soustavy má spletité pobřeží s četnými ostrovy a dělí se na řadu menších oblastí (selkä), jako jsou Siitinselkä, Saviluoto, Tahkoselkä, Vuoriselkä, Kuokanselkä, Kuivaselkä, Heposelkä, Peonselkä, Tuunaanselkä, Hiekonselkä, Varparannanselkä a Iso-Haukivesi. Haukivesi se táhne od Varkause k Savonlinně ve směru severovýchod-jihozápad. Severní část je mělká, necelých 20 metrů, ale směrem na jihovýchod se prohlubuje až na 60 metrů u Kuivaselkä.

Většina vody přitéká z východu, přes zdymadla Tappuvirta, Oravikoski a Haponlahti. Menší přítok je ze severu, přes Pirtinvirtu ve Varkaus. Z jezer soustavy Saimaa přijímá Haukivesi nejvíce živin. Kvalita vody se v závislosti na lokalitě liší kvůli rozdílné kvalitě vody v přítocích. V Haukivesi se mísí voda bohatší na živiny přitékající ze severu s čistší vodou z východu. Největším individuálním zdrojem znečištění je město Varkaus a jeho celulózky, přispívají však i menší sídla a rozptýlené znečištění ze zemědělství a lesnictví. 3) Až do 70. let 20. století bylo jezero silně znečištěno celulózkami, ale přísnější regulace donutila celulózky čistit své odpadní vody, a tak se stav jezera zlepšil.

Nejjižnější částí Haukivesi je Haapavesi a většinu jeho jižního břehu pokrývá město Savonlinna. Voda přitéká přes Matarinsalmiho hlásku do Haapavesi, odkud teče několika kanály do části Pihlajavesi v Saimě.

Uprostřed jezera se nachází národní park Linnansaari. Název Haukivesi znamená „voda pro štiky“ a jezero je skutečně známé jako místo, kde se kromě cejnů, okounů a candátů dobře loví štiky. Rybaření je zde však omezeno kvůli národnímu parku a ochraně ohroženého tuleně kroužkovaného Saimaa.

Odkaz WikipedieNapsat komentář