Trent

Trent je třetí nejdelší řekou ve Spojeném království. Pramení v hrabství Staffordshire na jižním okraji Biddulph Moor.

Protéká a odvodňuje většinu metropolitní oblasti centrální a severní Midlands jižně a východně od svého pramene severně od města Stoke-on-Trent. Řeka je známá dramatickými záplavami po bouřkách a jarním tání sněhu, které v minulosti často způsobovaly změnu jejího toku.

Řeka protéká městy Stoke-on-Trent, Stone, Rugeley, Burton upon Trent a Nottingham a u vodopádů se spojuje s řekou Ouse a vytváří ústí řeky Humber, která se vlévá do Severního moře.

Široké ústí řeky Humber se často označuje za hranici mezi Midlands a severní Anglií.

Kurz Trentu

Řeka pramení v okrese Staffordshire Moorlands, a to z několika zdrojů včetně studny.

Poté se k němu připojují další malé toky a vytvářejí řeku, která teče na jih k jediné nádrži. Za nádrží protéká městem Stoke-on-Trent a spojuje se s potoky Lyme, Fowlea a dalšími, které odvodňují šest měst Staffordshire Potteries, a stává se řekou Trent. Na jižním okraji města Stoke protéká upraveným parkem Trentham Gardens.

Hydrologie

Topografie, geologie a využití půdy v povodí řeky mají přímý vliv na hydrologii řeky. Rozdílnost těchto faktorů se odráží také v kontrastních charakteristikách odtoku a následných přítocích hlavních přítoků.

Největším z nich je řeka Tame, která se na celkovém průtoku Trentu podílí téměř čtvrtinou, dalšími významnými přítoky jsou Derwent, Soar, Dove a Sow, včetně Dove a Derwentu, které odvodňují vrcholové oblasti Peak District, se všechny spojují na středním toku, čímž vzniká poměrně energetický říční systém. Vodní doprava je možná od Nottinghamu.

Odkaz wikipedieNapsat komentář