Wroclaw – město na řece Odře

Wroclaw – město na řece Odře

15. 3. 2023 Vyp Od admin

Wroclaw (Vratislav)

Wrocław je město nacházející se v západním Polsku, je hlavním městem Dolnoslezského vojvodství a čtvrtým největším městem v Polsku. Leží na řece Odře a má bohatou historii, která sahá až do 10. století.

Ve Wrocławi se nachází mnoho historických památek a architektonických skvostů, mezi nimiž jsou nejznámější Wrocławský rynek, Katedrála svatého Jana Křtitele a Ostrovní park. Město je také známé svou bohatou kulturní scénou a významnými institucemi, jako je Wrocławská univerzita, Národní muzeum a Národní divadlo.

Wrocław je také významným průmyslovým centrem a sídlem mnoha mezinárodních firem. Díky své poloze v blízkosti německých hranic je město důležitým dopravním uzlem a obchodním centrem.

V současné době je Wrocław populárním turistickým cílem, který láká návštěvníky svou bohatou historií, kulturou a krásnou architekturou.

Odra

Řeka Odra (polsky Odra, německy Oder) je jednou z nejvýznamnějších řek ve střední Evropě. Protéká několika zeměmi, včetně Polska, Německa a České republiky, a ústí do Baltského moře u města Szczecin v Polsku.

Řeka Odra má celkovou délku asi 854 kilometrů. Je to důležitá dopravní cesta, kterou se přepravuje zboží a palivo a také slouží jako zdroj pitné vody. V minulosti byla řeka Odra významnou obchodní cestou mezi střední Evropou a Baltským mořem.

V současné době je Odra chráněna jako součást evropské sítě Natura 2000 a je také důležitým ekosystémem, který poskytuje přístřeší mnoha druhům rostlin a živočichů. Místy se v jejím povodí nachází přírodní rezervace a chráněné oblasti, jako například Národní park Dolní Lužice v Německu.

Wroclawí proplout nemůžete. Starou Odrou se dostanete do centra, kolem krácsných památek a staveb. Dáse zde i kotvit. Pokud budete pak pokračovat směrem k Baltu , musíte se vrátit na zdymadlo Bartoszowice a proplou kanálem, zdymadlo Zascisze a další.

Stará Odra

Stará Odra (polsky Stara Odra) je říční rameno řeky Odry v centru města Wroclaw v Polsku. Je to historické rameno řeky, které se kdysi táhlo podél západního okraje původního města Wrocław a bylo využíváno k plavení zboží a obchodu.

Dnes je Stará Odra oblíbeným turistickým cílem a místem pro odpočinek a relaxaci místních obyvatel. Podél jejích břehů se nachází parky, cesty pro chodce a cyklisty a restaurace. Turisté si mohou pronajmout vodní kánoe a projíždět se po řece nebo si rezervovat místo na plavbě po řece.

Stará Odra také hraje důležitou roli při ochraně města před povodněmi. Byla zrekonstruována v rámci projektu zahrnujícího ochranu města před povodněmi, který zahrnuje i další opatření jako stavbu ochranných hrází a čerpacích stanic.

https://visitwroclaw.eu/en