Projekt kanálu D-O-L definitivně ukončen

Projekt kanálu D-O-L definitivně ukončen

8. 2. 2023 Vyp Od admin
https://youtube.com/watch?v=649Ux__dn0I

Vláda zrušila územní rezervy pro vodní koridor Dunaj–Odra–Labe.

Potvrdil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Zrušení územní ochrany budoucí trasy kanálu fakticky znamená konec tohoto projektu, který prosazoval prezident Miloš Zeman. Vládní koalice se k tomuto kroku zavázala v programovém prohlášení. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) a ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) rozhodnutí vítají.

Je škoda, že nezůstalo alespoň na stole protažení splavnosti Odry do Ostravy. Polsko je myslím na to připraveno a tyto věci byly předjenány a domluveny. Na druhé straně hranic je připravený suchý poldr, jehož část se zaplaví a začne sloužit k rekreačním účelům. Možní , že to jednou vyjde.

Splavnost od hranic je cca 70km a to od města Kędzierzyn-Koźle a poté , pokud je voda a máte na to ponor, vás čeká moře. nebo evropské vodní cesty. Pro začátek plavby doporučuji marinu Lasoki . V areálu můžete nechat zaparkované auto s vozíkem, popřípadě se domluvit na kotvení. Marina má skvělé zázemí se sjezdem do vody.

Tisková konference po jednání vlády

Zdroj: ČT24

„Schválili jsme vyjmutí územní rezervy pro celé spojení Dunaj–Odra–Labe a zrušili řadu souvisejících historických usnesení vlád,“ oznámil Kupka a doplnil, že současná vláda nedala na přípravu kanálu ani korunu. Celý projekt označil za nesmyslný.

„Už v minulém roce jsme zastavili veškeré finanční náklady spojené s rozvíjením zmíněného projektu a podnikali jsme kroky k tomu, aby jeho historická příprava nikoho neomezovala v současné době,“ konstatoval.

Na tiskové konferenci Kupka přidal, že vláda se chce ve vodní dopravě zaměřovat na smysluplné projekty. Jako příklad zmínil budování úvazišť pro malá plavidla a turistické lodě na Labi. S ohledem na polské plány na výstavbu oderského kanálu vláda dle jeho názoru zpracuje ekonomickou, dopravní a ekologickou studii, zda by mělo smysl navázat i několikakilometrový úsek na české straně.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že kanál je po rozhodnutí vlády mrtvý. „Projekt není ekonomicky smysluplný a představuje obrovské riziko pro krajinu a její ekosystémy. Bylo by to ohromné plýtvání veřejnými prostředky i naším přírodním bohatstvím.“ Zdůraznil, že uvolněné pozemky bude možné využít pro smysluplný rozvoj obcí.

ODKAZ


„Velmi vítáme toto rozhodnutí, o které jsme za Ostravu léta usilovali. Pro nás to znamená odblokování rozsáhlého území pro další možný rozvoj města, ale především odstranění vážných ekologických rizik, která by byla s výstavbou a provozem kanálu spojena,“ sdělil ostravský primátor Macura.

Projekt kanálu Dunaj–Odra–Labe pokračuje i přes nesouhlas samospráv

Unucka doplnil, že kraj od počátku pokládal projekt za nesmyslný a zbytečný. „Je ale potřeba brzdit nadšení všech, že v tom koridoru budou hned stavět, protože stát změnil rezervu u sebe ve státním územním plánu, která se musí přepsat do krajských zásad územního rozvoje. A to se potom musí přepsat do územního plánu jednotlivých obcí, což je proces zhruba na pět až sedm let,“ upozornil Unucka.

Moravskoslezský kraj podle Unucky podporoval pouze minimalistickou variantu splavnění Odry k Bohumínu. „Říkali jsme, že to vnímáme jako alternativu dovozu plynu do kraje. Pokud vláda dala na stůl plynovod Stork 2, tak bude do Polska plynovod a můj názor je, že není potřeba splavňovat Odru ani do Bohumína.“ 

Také náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti), která má mimo jiné v gesci životní prostředí, zrušení územních rezerv pro vodní koridor Dunaj–Odra–Labe uvítala. „Výrazně by to změnilo ráz krajiny a ohrozilo stávající ekosystémy. Myslím, že i plánovaná investice okolo 600 miliard korun by nebyla konečná. Bylo by to rozhazování veřejných prostředků. Určitě se dají využít daleko lépe,“ prohlásila Ančincová.

Plavební komora

ODKAZ