Falkirk Wheel

8 září, 2022 Vyp Od admin

Falkirk Wheel (Falkirské kolo) je rotační výtah – zdvihadlo pro lodní dopravu nacházející se nedaleko města Falkirk ve Skotsku . Propojuje průplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal a překonává výškový rozdíl 24 m. Umožňuje vnitrozemské vodní spojení mezi městy Edinburgh a Glasgow.

Funguje na principu Archimédova zákona. Dvě vany které jsou umístěny na koncích mohutného rotoru jsou vždy vyváženy , nezáleží na hmotnosti lodí. Obě vany mají kapacitu 600 tun vody. K pohonu celého zařízení proto stačí relativně slabý motor (22,5 kW), který otočí rotorem o 180° za 5 minut.

Falkirk Wheel je jediný rotační lodní výtah tohoto typu na světě . Ve Spojeném království je provozován ještě jeden lodní výtah – Andertonský lodní výtah. Ten pracuje na podobném principu dvou vyvážených nádrží, z nichž jedna stoupá vzhůru, zatímco druhá klesá.

Výtah nahradil systém 11 zdymadel, který umožňoval přepravu mezi kanály až do 30. let 20. století.

Stavba výtahu stála 17,5 miliónu liber, celý projekt oživení kanálů 84,5 miliónu liber.

Výtah byl slavnostně otevřen královnou Alžbětou II. 24. května 2002. Otevření se zpozdilo proti plánu o měsíc, protože skupina vandalů násilně otevřela a poškodila vodní vrata výtahu.

lodime.cz